We empower champions of sustainability




Tillsammans drivs vi av att utveckla världens bästa plattform för hållbarhetsrapportering!

Vi är ett internationellt team med samlade erfarenheter inom ekonomi, juridik, sociologi, miljövetenskap, kommunikation, statsvetenskap, hållbar utveckling, pedagogik, systemvetenskap och programmering. Med breda erfarenheter från revisionsbranschen förstår vi vikten av kontroll, granskning och spårbarhet för att skapa förtroende i hållbarhetsarbetet. Med kunskaper inom pedagogik och lärande förstår vi vilka grepp som förenklar, förtydligar och skapar ett lustfyllt hållbarhetsarbete. Vi förstår även betydelsen av effektiv och träffsäker kommunikation för att skapa genomslagskraft och konkretisera hållbarhetsarbetet.

Vi försöker alltid skapa energi, ha kul och bidra till mod i hållbarhetsarbetet. Vi tar gärna hjälp av experter från våra duktiga samarbetspartners när vår egen kunskap inte räcker till.

Följ oss på LinkedIn där vi löpande delar inspiration från våra fantastiska kunders hållbarhetsarbete.

Teamet

Image
Rickard Häll

Deputy CEO

rickard@positiongreen.com
+46 700 90 61 95


Image
Daniel Gadd

CEO

daniel@positiongreen.com
+46 768 27 61 50


Image
Björn Johansson

CTO

bjorn@positiongreen.com
+46 730 78 84 38


Image
Louise Alsheimer Niklasson

Head of Growth

louise@positiongreen.com
+46 702 27 60 55



Image
Sofie Folkesson

Sustainability Advisor

sofie@positiongreen.com
+46 703 44 22 43


Image
Paulina Björk

Sustainability Advisor

paulina@positiongreen.com
+46 735 45 04 76


Image
Sabina Nordén

Sustainability Advisor

sabina.norden@positiongreen.com
+46 736 20 09 62



Image
Patrik Thuring

Sustainability Advisor

patrik.thuring@positiongreen.com
+46 707 74 54 55


Image
Josefine Ringnér

Account Manager

josefine.ringner@positiongreen.com
+46 700 90 54 55


Image
Sophie Almqvist

Account Manager

sophie.almqvist@positiongreen.com
+46 702 81 75 87



 

Image
Christer Østergaard

Product & Clients

christer@positiongreen.com
+45 31 52 04 33


Image
Anders Söderling

Senior Application Developer

anders@positiongreen.com
+46 704 93 64 41


Image
Marcus Malmgren

Senior Application Developer

marcus.malmgren@positiongreen.com
+46 703-79 11 76


Image
Rafael Mejía Santana

Application Developer

rafael@positiongreen.com
+46 735 45 04 76


Image
André Pinnero

Application Developer

andre@positiongreen.com
+46 702 27 60 55


Image
Är du vår nästa stjärna?

Vi letar löpande efter nya kollegor

Kontakta oss gärna!




Övriga delaktiga i teamet



Björn Zethraeus


Anders Frankel

anders.frankel@positiongreen.com



Fabian Hagman




Johannes Zetterlund


Johan Säwensten

 

Våra partners


I vår strävan efter att ge våra kunder en heltäckande service är vi väldigt stolta över att samarbeta med några av Sveriges mest erfarna hållbarhetskonsulter och experter inom hållbarhetskommunikation. Våra partners rekommenderar Position Green som den främsta plattformen på marknaden.


Image
Narva

Tomorrow Today
Tomorrow Today

Aspekta
Aspekta

WSP
WSP

Kodiak Rating
Kodiak Rating

Karl-Erik Grevendahl Development
Karl-Erik Grevendahl Development

Image
Nästa samarbetspartner?

One Reality
One Reality

Organisationer vi stöttar


Genom vårt medlemskap i följande organisationer tar vi både del av och delar med oss av erfarenheter och kunskap i samtal med andra företag för att tillsammans förstärka företag och organisationers hållbarhetsarbete.


NMC
NMC

Sustainable Business Hub
Sustainable Business Hub

Mine
Mine

Hut Skåne
HUT Skåne

Handelskammaren
Handelskammaren

CSR Skåne
CSR Skåne