Om oss

Vi drivs av att utveckla världens bästa lösning för hållbarhetsrapportering

Följ oss på LinkedIn där vi löpande delar inspiration från våra fantastiska kunders hållbarhetsarbete.

LinkedIn

Position Green startades 2015 för att hjälpa företag med sitt hållbarhetsarbete genom att effektivisera och säkerställa insamling, analys och rapportering av hållbarhetsdata.

Våra grundare har en bakgrund från Deloitte respektive kvalificerad mjukvaruutveckling. Detta medför att en grundsten i vår produktutveckling alltid varit att säkerställa att hållbarhetsdata är korrekt, användbar och spårbar. Idag består teamet av ett 20-tal personer med djupgående kompetens inom bland annat hållbarhetsarbete och mjukvaruutveckling.

Vi är stolta över att idag hjälpa över 100 organisationer i och utanför Norden med verktyg för internt hållbarhetsarbete, leverantörsuppföljning och bedömning av bolagsinnehav för investerare.

Bolaget ägs till en majoritet av grundarna och har kompletterats med kompetens och kapital från personer med kompetenser som hjälper bolaget till ett bättre kunderbjudande och tillväxt.

Agnes Holm Hedberg

Sustainability Advisor

agnes.h.hedberg@positiongreen.com +46 735 44 08 02

Christoffer Wallin

Account Manager

christoffer.wallin@positiongreen.com +46 700 07 96 81

Linnette Ericsson

Account Manager

linnette.ericsson@positiongreen.com

Ellen Hansson Henne

Account Manager

ellen.h.henne@positiongreen.com +46 736 44 85 37

Johanna Clarin

Sustainability Advisor

johanna.clarin@positiongreen.com +46 708 31 89 37

Sandra Wennesjö

Sustainability Advisor

sandra.wennesjo@positiongreen.com +46 739 22 33 21

Josephine Strömland

Sustainability Advisor

josephine.stromland@positiongreen.com +46 704 93 64 41

Mattias Almén

Senior Application Developer

mattias.almen@positiongreen.com +46 723 66 11 71

Julia Holm

Administration and Marketing Coordinator

julia.holm@positiongreen.com +46 736 51 41 46

Erik Bernstrup

Account Manager

erik.bernstrup@positiongreen.com +46 707 53 27 29

Louise-Alsheimer

Louise Alsheimer Niklasson

Head of Growth

louise@positiongreen.com +46 702 27 60 55

Paulina Björk

Sustainability Advisor

paulina@positiongreen.com +46 735 45 04 76

Sofie Folkesson

Sustainability Advisor

sofie@positiongreen.com +46 703 44 22 43

Anders Frankel

Working Chairman

anders.frankel@positiongreen.com

Rickard Häll

Deputy CEO

rickard@positiongreen.com +46 700 90 61 95

Marcus Malmgren

Senior Application Developer

marcus.malmgren@positiongreen.com +46 703 79 11 76

Sabina Nordén

Sustainability Advisor

sabina.norden@positiongreen.com +46 736 20 09 62

Josefine Ringnér

Account Manager

josefine.ringner@positiongreen.com +46 700 90 54 55

Rafael-Mejía-Santana

Rafael Mejía Santana

Application Developer

rafael@positiongreen.com +46 735 45 04 76

Anders Söderling

Senior Application Developer

anders@positiongreen.com +46 768 75 24 00

Patrik Thuring

Sustainability Advisor

patrik.thuring@positiongreen.com +46 707 74 54 55

 

Våra partners

I vår strävan efter att ge våra kunder en heltäckande service är vi väldigt stolta över att samarbeta med några av Sveriges mest erfarna hållbarhetskonsulter och experter inom hållbarhetskommunikation. Våra partners rekommenderar Position Green som den främsta plattformen på marknaden.

Organisationer vi stöttar

Genom vårt medlemskap i följande organisationer tar vi både del av och delar med oss av erfarenheter och kunskap i samtal med andra företag för att tillsammans förstärka företag och organisationers hållbarhetsarbete.

Vill du veta mer?

Få en demo av hur Position Green kan hjälpa er med mätbart, effektivt hållbarhetsarbete och hållbarhetsrapportering.

Genom att fylla i detta formulär godkänner du att din information hanteras enligt vår integritetspolicy.

Field will be auto populated with name of the page the form is located on.